Dublin (Irsko)

Dublin

Dublinský hrad

Dublinský hrad

Dublin, rovněž známý jako Baile Átha Cliath, je politickým, kulturním, ekonomickým i intelektuálním centrem země. Může se pyšnit nejen svou bohatou historií, ale i zajímavou současností, která láká stále více turistů. Dublin byl a do dnešních dnů stále je místem s pozoruhodnou koncentrací významných představitelů světové kultury. V Dublinu se narodily takové persony, jako třeba Jonathan Swift, Oscar Wilde, James Joyce, G. B. Shaw či Samuel Beckett. Ze zdejšího prostředí vzešla i hudební skupina U2.

Irsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 22.7.2020 10:31

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://irsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: východ Irska, provincie Leinster, město leží při ústí řeky Liffey do Irského moře

Souřadnice: 53° 21′ SŠ, 6° 16′ ZD

Plocha: 115 km2


Obyvatelstvo

Populace: 506 211

Dublin - poloha na mapě

Dublin - Zajímavosti, památky

Dublin je rozdělen řekou Liffey na severní a jižní část. Oblast na sever od břehů Liffey byla tradičně považována za domov dělníků, na jihu žili příslušníci střední a vyšší střední třídy.

Dublin, katedrála sv. Patrika

Dublin, katedrála sv. Patrika

Leitmotivem irských dějin je do značné míry proces tu kooperace, tu naopak vymezování se vůči vlivům silného souseda jménem Anglie. Bylo by však značně zjednodušující vidět historii irsko-anglických vztahů jen jako nikdy nekončící sérii bratrovražedných půtek mezi katolíky a protestanty. Ze vzájemného ovlivňování se vzešlo i leccos dobrého, mnohé hmotné památky se zachovaly i do dnešních dnů. Jednou z nich je Trinity College, nejstarší irská univerzita, která byla založena roku 1592 královnou Alžbětou I. Historie nejstarší dublinské stavby, katedrály Christ Church (rovněž známé jako katedrála Nejsvětější Trojice), se píše od 11. století. Největší sakrální stavbou je katedrála sv. Patrika vybudovaná ve 12. století na místě, kde svatý Patrik, patron Irska, údajně křtil konvertity.

V Dublinu však rozhodně neustrnuli kdesi v minulosti a své místo zde má i současná architektura. Za její exempláře lze považovat například Millenium Wing, v roce 2002 otevřené křídlo budovy Národní galerie, nebo 120 metrový kužel Monument of Light (také známý jako Spire of Dublin), který tvoří jednu z dominant hlavní dublinské třídy O'Connell Street. Nejen na rušné O'Connell Street, ale i v okolních Henry Street a Talbot Street na vás čeká mnoho obchodů a restaurací. Je-li nakupování vaší vášní, nejhlouběji do peněženky budete muset sáhnout na Grafton Street, proslulé luxusními obchody s módou.

Dublin, vládní budova Custom House

Dublin, vládní budova Custom House

Nezapomínejme, že kromě již zmíněných literátů a muzikantů z U2 slávu Irska po světě šíří dvě tekuté exportní komodity, a sice Guinness a Jameson. Pokud máte slabost pro lahodný mok, který spatřil světlo světa díky Arthuru Guinnessovi, vydejte se do Guinness Storehouse, připravte si 15 EUR na vstupné a nechte se zpravit o historii piva s harfou ve znaku. Jste-li více whiskař nežli pivař, vyrazte na Bow Street do Old Jameson Distillery, kde strávíte příjemné chvíle se slavnou irskou pálenkou. Kouzlu obou klenotů z irské národní pokladnice můžete podlehnout i v mnoha typických dublinských hospodách a klubech. Irové však nejsou pouze baroví povaleči, mezi jejich oblíbené činnosti patří rovněž sport, čehož důkazem je dublinský Croke Park, s kapacitou přesahující 82 tisíc třetí největší evropský stadión.

 
Publikováno: 08.03.2011
Aktualizováno: 08.03.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Dublin

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář




© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist